Little League World Series 2017: Regionals Schedule & Results
Search Heavy

Little League World Series 2017: Regionals Schedule & Results

little league world series, little league world series 2017, little league world series regionals, little league world series qualifying, little league world series results, little league world series schedule Getty

Not long from now, 16 of the best youth baseball teams in the world will gather in South Williamsport to compete in the Little League World Series.

But first, they need to qualify. Seven of the international squads have already booked spots in the tournament, and over the next week, they’ll be joined by eight teams from the United States and a representative from Canada.

To determine those teams, regional tournaments will be held throughout the country. Here’s a complete look at the schedule of games and updated results for those tournaments:

Note: All times are ET


Great Lakes Regional: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) Advances to LLWS

Game 1: Hamilton West Side (Ohio) 22, Wausau National (Wisconsin) 4
Game 2: Lexington Eastern (Kentucky) 1, New Albany (Indiana) 0
Game 3: Hamilton West Side (Ohio) 10, Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) 2
Game 4: Hinsdale (Illinois) 5, Lexington Eastern (Kentucky) 2
Game 5: Lexington Eastern (Kentucky) 10, Wausau National (Wisconsin) 5
Game 6: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) 4, New Albany (Indiana) 3
Game 7: Hinsdale (Illinois) 5, Hamilton West Side (Ohio) 4
Game 8: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) 10, Lexington Eastern (Kentucky) 0
Game 9: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) 11, Hamilton West Side (Ohio) 3
Game 10, Championship: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) 6, Hinsdale (Illinois) 3


Mid-Atlantic Regional: Holbrook (New Jersey) Advances to LLWS

Game 1: Holbrook (New Jersey) 16, Northwest Washington (DC) 6
Game 2: Upper Providence (Pennsylvania) 4, Milton (Delaware) 3
Game 3: Holbrook (New Jersey) 9, Plainview (New York) 0
Game 4: Upper Providence (Pennsylvania) 10, Thurmont (Maryland) 5
Game 5: Thurmont (Maryland) 7, Northwest Washington (District of Columbia) 2
Game 6: Milton (Delaware) 7, Plainview (New York) 4
Game 7: Holbrook (New Jersey) 10, Upper Providence (Pennsylvania) 6
Game 8: Thurmont (Maryland) 5, Milton (Delaware) 2
Game 9: Thurmont (Maryland) 14, Upper Providence (Pennsylvania) 4
Game 10, Championship: Holbrook (New Jersey) 8, Thurmont (Maryland) 3


Midwest Regional: Sioux Falls (South Dakota) Advances to LLWS

Game 1: Kearney (Nebraska) 3, Johnston (Iowa) 2
Game 2: Sioux Falls (South Dakota) 9, Cherokee Community (Kansas) 0
Game 3: Webb City (Missouri) 4, Kearney (Nebraska) 2
Game 4: Sioux Falls (South Dakota) 2, Coon Rapids Andover American (Minnesota) 1
Game 5: Johnston (Iowa) 2, Coon Rapids Andover American (Minnesota) 0
Game 6: Kearney (Nebraska) 6, Cherokee Community (Kansas) 5
Game 7: Sioux Falls (South Dakota) 7, Webb City (Missouri) 5
Game 8: Kearney (Nebraska) 6, Johnston (Iowa) 5
Game 9: Webb City (Missouri) 9, Kearney (Nebraska) 5
Game 10, Championship: Sioux Falls (South Dakota) 6, Webb City (Missouri) 0


New England Regional: Fairfield American (Connecticut) Advances to LLWS

Game 1: South Portland American (Maine) 9, Essex Junction (Vermont) 7
Game 2: Goffstown Junior Baseball (New Hampshire) 13, Cumberland American (Rhode Island) 0
Game 3: Fairfield American (Connecticut) 8, South Portland American (Maine) 0
Game 4: Goffstown Junior Baseball (New Hampshire) 8, Holden (Massachusetts) 2
Game 5: Essex Junction (Vermont) 7, Holden (Massachusetts) 5
Game 6: South Portland American (Maine) 3, Cumberland American (Rhode Island) 2
Game 7: Fairfield American (Connecticut) 9, Goffstown Junior Baseball (New Hampshire) 4
Game 8: South Portland American (Maine) 8, Essex Junction (Vermont) 5
Game 9: South Portland American (Maine) 7, Goffstown Junior Baseball (New Hampshire) 6
Game 10, Championship: Fairfield American (Connecticut) 10, South Portland American (Maine) 0


Northwest Regional: Walla Walla Valley (Washington) Advances to LLWS

Game 1: Walla Walla Valley (Washington) 13, Gillette (Wyoming) 0
Game 2: Mount Sentinel (Montana) 12, Ketchikan (Alaska) 0
Game 3: Walla Walla Valley (Washington) 8, Lewiston (Idaho) 7
Game 4: LaGrande (Oregon) 3, Mount Sentinel (Montana) 2 (7 innings)
Game 5: Mount Sentinel (Montana) 6, Gillette (Wyoming) 1
Game 6: Lewiston (Idaho) 14, Ketchikan (Alaska) 4
Game 7: Mount Sentinel (Montana) 16, Lewiston (Idaho) 1
Game 8: LaGrande (Oregon) 8, Walla Walla Valley (Washington) 4
Game 9: Walla Walla Valley (Washington) 10, Mount Sentinel (Montana) 6
Game 10, Championship: Walla Walla Valley (Washington) 4, LaGrande (Oregon) 3


Southeast Regional: North State (North Carolina) Advances to LLWS

Game 1: Goodlettsville Baseball (Tennessee) 6, Ladonia Youth Sports (Alabama) 2
Game 2: Georgia 9, Fort Hunt (Virginia) 3
Game 3: West Boynton Beach (Florida) 11, Logan Civic (West Virginia) 7
Game 4: North State (North Carolina) 9, Greenville (South Carolina) 2
Game 5: Ladonia Youth Sports (Alabama) 5, Fort Hunt (Virginia) 4
Game 6: Greenville (South Carolina) 8, Logan Civic (West Virginia) 4
Game 7: Goodlettsville Baseball (Tennessee) 12, Georgia 3
Game 8: North State (North Carolina) 5, West Boynton Beach (Florida) 0
Game 9: Ladonia Youth Sports (Alabama) 12, West Boynton Beach (Florida) 10
Game 10: Peachtree City National (Georgia) 14, Greenville (South Carolina) 2
Game 11: Peachtree City National (Georgia) 14, Ladonia Youth Sports (Alabama) 11
Game 12: North State (North Carolina) 4, Goodlettsville Baseball (Tennessee) 2
Game 13: Peachtree City National (Georgia) 4, Goodlettsville Baseball (Tennessee) 1
Game 14, Championship: North State (North Carolina) 8, Peachtree City National (Georgia) 6


Southwest Regional: Lufkin (Texas East) Advances to LLWS

Game 1: Lufkin (Texas East) 5, Academy (Colorado) 1
Game 2: McAllister Park National (Texas West) 12, Starkville (Mississippi) 0
Game 3: Eastbank (Louisiana) 7, Tulsa National (Oklahoma) 4
Game 4: Eastdale (New Mexico) 3, White Hall (Arkansas) 2
Game 5: Academy (Colorado) 4, Starkville (Mississippi) 3
Game 6: Tulsa National (Oklahoma) 8, White Hall (Arkansas) 4
Game 7: Lufkin (Texas East) 11, McAllister Park National (Texas West) 0
Game 8: Eastbank (Louisiana) 11, Eastdale (New Mexico) 1
Game 9: Eastdale (New Mexico) 6, Academy (Colorado) 4
Game 10: McAllister Park National (Texas West) 8, Tulsa National (Oklahoma) 3
Game 11: McAllister Park National (Texas West) 13, Eastdale (New Mexico) 8
Game 12: Lufkin (Texas East) 8, Eastbank (Louisiana) 0
Game 13: McAllister Park National (Texas West) 19, Eastbank (Louisiana) 13
Game 14, Championship: Lufkin (Texas East) 2, McAllister Park National (Texas West) 1


West Regional: Santa Margarita National (Southern California) Advances to LLWS

Game 1: Hilo (Hawaii) 2, Chandler National North (Arizona) 1
Game 2: Santa Margarita National (Southern California) 7, Summerlin South (Nevada) 2
Game 3: Hilo (Hawaii) 14, Dixie (Utah) 5
Game 4: Santa Margarita National (Southern California) 3, Canyon Creek (Northern California) 2
Game 5: Canyon Creek (Northern California) 5, Chandler National North (Arizona) 2
Game 6: Dixie (Utah) 8, Summerlin South (Nevada) 5
Game 7: Santa Margarita National (Southern California) 12, Hilo (Hawaii) 8
Game 8: Dixie (Utah) 13, Canyon Creek (Northern California) 11
Game 9: Dixie (Utah) 12, Hilo (Hawaii) 6
Game 10, Championship: Santa Margarita National (Southern California) 11, Dixie (Utah) 7

No Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Discuss on Facebook