Preakness Stakes: Winning Horses, Jockeys & Trainers

california chrome

California Chrome takes the lead during the 139th running of the Preakness Stakes. (Getty)

The history of one of America’s oldest horse races, the Preakness Stakes, dates all the way back to 1873. This year is the 140th running of the Preakness Stakes at Pimlico Race Course in Baltimore, Maryland.

Since 1873, the 2nd race in horse racing’s coveted Triple Crown has undergone a few changes.

For example, the original Preakness Stakes was a mile-and-a-half — like today’s Belmont Stakes at Belmont Park in Elmont, New York — and not the mile-and-three-sixteenths the race has been since 1925. The first Preakness winner was Survivor in 1873, the last was California Chrome last year who won both the Kentucky Derby and Preakness before falling short in the Belmont Stakes.

The early history of the Preakness wasn’t entirely consistent. From 1890-1908, the race was not run at Pimlico but in New York. From 1894-1908, the Preakness stakes was run at Gravesend Track in Brooklyn, New York until the race returned to Pimlico in 1909.

The race isn’t necessarily reserved for all three-year-old colts, either. Fillies have been known to run in the Preakness, although only two fillies have won the Preakness in the last century. The most recent was Rachel Alexandra in 2009, one of the greatest female race horses in history:

https://youtu.be/TD9AwA-N4EU

Here is the complete list of horses, jockeys, trainers and owners that have won the Preakness Stakes:


Year: Winning Horse: Jockey: Trainer: Owner: Distance: Time:
2014 California Chrome Victor Espinoza Art Sherman Steve Coburn & Perry Martin 1 3/16 01:54.8
2013 Oxbow Gary Stevens D. Wayne Lukas Calumet Farm 1 3/16 01:57.5
2012 I’ll Have Another Mario Gutierrez Doug O’Neill J. Paul Reddam 1 3/16 01:55.9
2011 Shackleford Jesus Castanon Dale Romans Mike Lauffer & W.D. Cubbedge 1 3/16 01:56.5
2010 Lookin At Lucky Martin Garcia Bob Baffert Michael Pegram 1 3/16 01:55.5
2009 Rachel Alexandra Calvin Borel Steve Asmussen Stonestreet Stables/ H. T. McCormick 1 3/16 01:55.1
2008 Big Brown Kent Desormeaux Richard Dutrow IEAH Stables & Paul Pompa, Jr. 1 3/16 01:54.9
2007 Curlin Robby Albarado Steve Asmussen Stonestreet Stables 1 3/16 01:53.5
2006 Bernardini Javier Castellano Tom Albertrani Darley Stables 1 3/16 01:54.6
2005 Afleet Alex Jeremy Rose Timothy Ritchey Cash Is King Stable 1 3/16 01:55.0
2004 Smarty Jones Stewart Elliott John Servis Someday Farm 1 3/16 01:55.6
2003 Funny Cide Jose Santos Barclay Tagg Sackatoga Stable 1 3/16 01:55.6
2002 War Emblem Victor Espinoza Bob Baffert The Thoroughbred Corp. 1 3/16 01:56.4
2001 Point Given Gary Stevens Bob Baffert The Thoroughbred Corp. 1 3/16 01:55.4
2000 Red Bullet Jerry Bailey Joe Orseno Stronach Stables 1 3/16 01:56.0
1999 Charismatic Chris Antley D. Wayne Lukas Bob & Beverly Lewis 1 3/16 01:55.2
1998 Real Quiet Kent Desormeaux Bob Baffert Michael Pegram 1 3/16 01:54.6
1997 Silver Charm Gary Stevens Bob Baffert Bob & Beverly Lewis 1 3/16 01:54.8
1996 Louis Quatorze Pat Day Nick Zito Condren/Cornacchia/Hofmann 1 3/16 01:53.4
1995 Timber Country Pat Day D. Wayne Lukas Overbrook/Gainesway/Robert B. Lewis 1 3/16 01:54.4
1994 Tabasco Cat Pat Day D. Wayne Lukas D. P. Reynolds & Overbrook 1 3/16 01:56.4
1993 Prairie Bayou Mike Smith Tom Bohannan Loblolly Stable 1 3/16 01:56.6
1992 Pine Bluff Chris McCarron Tom Bohannan Loblolly Stable 1 3/16 01:55.6
1991 Hansel Jerry Bailey Frank L. Brothers Lazy Lane Farms 1 3/16 01:54.0
1990 Summer Squall Pat Day Neil J. Howard Dogwood Stable 1 3/16 01:53.6
1989 Sunday Silence Pat Valenzuela Char.Whittingham H-G-W Partners 1 3/16 01:53.8
1988 Risen Star Ed Delahoussaye Louie Roussel Louie J. Roussel III & R. Lamarque 1 3/16 01:56.2
1987 Alysheba Chris McCarron Jack Van Berg Dorothy Scharbauer 1 3/16 01:55.8
1986 Snow Chief Alex Solis Melvin F. Stute Carl Grinstead 1 3/16 01:54.8
1985 Tank’s Prospect Pat Day D. Wayne Lukas Eugene V. Klein 1 3/16 01:53.4
1984 Gate Dancer Angel Cordero Jack Van Berg Kenneth Opstein 1 3/16 01:53.6
1983 Deputed Testamony Donald Miller, Jr. J. William Boniface Bonita Farm 1 3/16 01:55.4
1982 Aloma’s Ruler Jack Kaenel John J. Lenzini, Jr. Nathan Scherr 1 3/16 01:55.4
1981 Pleasant Colony Jorge Velasquez John P. Campo Buckland Farm 1 3/16 01:54.6
1980 Codex Angel Cordero D. Wayne Lukas Tartan Stable 1 3/16 01:54.2
1979 Spectacular Bid Ronnie Franklin Bud Delp Hawksworth Farm 1 3/16 01:54.2
1978 Affirmed Steve Cauthen Laz Barrera Harbor View Farm 1 3/16 01:54.4
1977 Seattle Slew Jean Cruguet Bill Turner Karen L. Taylor 1 3/16 01:54.4
1976 Elocutionist John Lively Paul T. Adwell Eugene C. Cashman 1 3/16 01:55.0
1975 Master Derby Darrel McHargue Smiley Adams Golden Chance Farm 1 3/16 01:56.4
1974 Little Current Miguel A. Rivera Lou Rondinello Darby Dan Farm 1 3/16 01:54.6
1973 Secretariat † Ron Turcotte Lucien Laurin Meadow Stable 1 3/16 01:53.0
1972 Bee Bee Bee Eldon Nelson Del W. Carroll William S. Farish III 1 3/16 01:55.6
1971 Canonero II Gustavo Avila Juan Arias Edgar Caibett 1 3/16 01:54.0
1970 Personality Eddie Belmonte John W. Jacobs Ethel D. Jacobs 1 3/16 01:56.2
1969 Majestic Prince Bill Hartack Johnny Longden Frank M. McMahon 1 3/16 01:55.6
1968 Forward Pass Ismael Valenzuela Henry Forrest Calumet Farm 1 3/16 01:56.8
1967 Damascus Bill Shoemaker Frank Whiteley Edith W. Bancroft 1 3/16 01:55.2
1966 Kauai King Don Brumfield Henry Forrest Ford Stable 1 3/16 01:55.4
1965 Tom Rolfe Ron Turcotte Frank Whiteley Powhatan Stable 1 3/16 01:56.2
1964 Northern Dancer Bill Hartack Horatio Luro Windfields Farm 1 3/16 01:56.8
1963 Candy Spots Bill Shoemaker Mesh Tenney Rex C. Ellsworth 1 3/16 01:56.2
1962 Greek Money John L. Rotz Virgil W. Raines Brandywine Stable 1 3/16 01:56.2
1961 Carry Back Johnny Sellers Jack A. Price Katherine Price 1 3/16 01:57.6
1960 Bally Ache Bobby Ussery Jimmy Pitt Turfland 1 3/16 01:57.6
1959 Royal Orbit William Harmatz Reggie Cornell Halina Gregory Braunstein 1 3/16 01:57.0
1958 Tim Tam Ismael Valenzuela Horace A. Jones Calumet Farm 1 3/16 01:57.2
1957 Bold Ruler Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1 3/16 01:56.2
1956 Fabius Bill Hartack Horace A. Jones Calumet Farm 1 3/16 01:58.4
1955 Nashua Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Belair Stud 1 3/16 01:54.6
1954 Hasty Road John H. Adams Harry Trotsek Hasty House Farm 1 3/16 01:57.4
1953 Native Dancer Eric Guerin Bill Winfrey Alfred G. Vanderbilt II 1 3/16 01:57.8
1952 Blue Man Conn McCreary Woody Stephens White Oak Stable 1 3/16 01:57.4
1951 Bold Eddie Arcaro Preston M. Burch Brookmeade Stable 1 3/16 01:56.4
1950 Hill Prince Eddie Arcaro Casey Hayes Christopher Chenery 1 3/16 01:59.2
1949 Capot Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1 3/16 01:56.0
1948 Citation Eddie Arcaro Horace A. Jones Calumet Farm 1 3/16 02:02.4
1947 Faultless Douglas Dodson Horace A. Jones Calumet Farm 1 3/16 01:59.0
1946 Assault Warren Mehrtens Max Hirsch King Ranch 1 3/16 02:01.4
1945 Polynesian Wayne D. Wright Morris H. Dixon Gertrude T. Widener 1 3/16 01:58.8
1944 Pensive Conn McCreary Ben A. Jones Calumet Farm 1 3/16 01:59.2
1943 Count Fleet Johnny Longden Don Cameron Fannie Hertz 1 3/16 01:57.4
1942 Alsab Basil James Sarge Swenke Mrs. Albert Sabath 1 3/16 01:57.0
1941 Whirlaway Eddie Arcaro Ben A. Jones Calumet Farm 1 3/16 01:58.8
1940 Bimelech Fred A. Smith William A. Hurley Edward R. Bradley 1 3/16 01:58.6
1939 Challedon George Seabo Louis J. Schaefer William L. Brann 1 3/16 01:59.8
1938 Dauber Maurice Peters Richard E. Handlen Foxcatcher Farms 1 3/16 01:59.8
1937 War Admiral Charley Kurtsinger George Conway Glen Riddle Farm 1 3/16 01:58.4
1936 Bold Venture George Woolf Max Hirsch Morton L. Schwartz 1 3/16 01:59.0
1935 Omaha † Willie Saunders Jim Fitzsimmons Belair Stud 1 3/16 01:58.4
1934 High Quest Robert Jones Robert A. Smith Brookmeade Stable 1 3/16 01:58.2
1933 Head Play Charley Kurtsinger Thomas P. Hayes Silas B. Mason 1 3/16 02:02.0
1932 Burgoo King Eugene James H. J. Thompson Edward R. Bradley 1 3/16 01:59.8
1931 Mate George Ellis James W. Healy Albert C. Bostwick, Jr. 1 3/16 01:59.0
1930 Gallant Fox Earl Sande Jim Fitzsimmons Belair Stud 1 3/16 02:00.6
1929 Dr. Freeland Louis Schaefer Thomas J. Healey Walter J. Salmon, Sr. 1 3/16 02:01.6
1928 Victorian Raymond Workman James G. Rowe, Jr. Harry P. Whitney 1 3/16 02:00.2
1927 Bostonian Whitey Abel Fred Hopkins Harry P. Whitney 1 3/16 02:01.6
1926 Display John Maiben Thomas J. Healey Walter J. Salmon, Sr. 1 3/16 01:59.8
1925 Coventry Clarence Kummer William B. Duke Gifford A. Cochran 1 3/16 01:59.0
1924 Nellie Morse John Merimee Albert B. Gordon Bud Fisher 1 1⁄8 01:57.2
1923 Vigil Benny Marinelli Thomas J. Healey Walter J. Salmon, Sr. 1 1⁄8 01:53.6
1922 Pillory Louis Morris Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 1 1⁄8 01:51.6
1921 Broomspun Frank Coltiletti James G. Rowe, Sr. Harry P. Whitney 1 1⁄8 01:54.2
1920 Man o’ War Clarence Kummer Louis Feustel Glen Riddle Farm 1 1⁄8 01:51.6
1919 Sir Barton Johnny Loftus H. Guy Bedwell J. K. L. Ross 1 1⁄8 01:53.0
1918 War Cloud Johnny Loftus Walter B. Jennings A. Kingsley Macomber 1 1⁄8 01:53.6
1918 Jack Hare, Jr. Charles Peak Frank D. Weir W. E. Applegate 1 1⁄8 01:53.4
1917 Kalitan Everett Haynes Bill Hurley Edward R. Bradley 1 1⁄8 01:54.4
1916 Damrosch Linus McAtee Albert G. Weston J. K. L. Ross 1 1⁄8 01:54.8
1915 Rhine Maiden Douglas Hoffman Frank Devers Edward F. Whitney 1 1⁄8 01:58.0
1914 Holiday Andy Schuttinger J. Simon Healy Mrs. A. Barklie 1 1⁄8 01:53.8
1913 Buskin James Butwell John Whalen John Whalen 1 1⁄8 01:53.4
1912 Colonel Holloway Clarence Turner Dave Woodford Beverwyck Stable 1 1⁄8 01:56.6
1911 Watervale Eddie Dugan John Whalen August Belmont, Jr. 1 1⁄8 01:51.0
1910 Layminster Roy Estep J. Simon Healy Edward B. Cassatt 1 mile 01:40.6
1909 Effendi Willie Doyle Frank C. Frisbie W. T. Ryan 1 mile 01:39.8
1908 Royal Tourist Eddie Dugan A. Jack Joyner Harry P. Whitney 1/1/2016 01:46.4
1907 Don Enrique George Mountain John Whalen August Belmont, Jr. 1/1/2016 01:45.4
1906 Whimsical Walter Miller Tim J. Gaynor Tim J. Gaynor 1/1/2016 01:45.0
1905 Cairngorm Willie Davis A. Jack Joyner Sydney Paget 1/1/2016 01:45.8
1904 Bryn Mawr Gene Hildebrand W. Fred Presgrave Goughacres Stable 1/1/2016 01:44.2
1903 Flocarline William Gannon H. C. Riddle M. H. Tichenor 1/1/2016 01:44.8
1902 Old England L. Jackson Green B. Morris Green B. Morris 1/1/2016 01:45.8
1901 The Parader F. Landry Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 1/1/2016 01:47.2
1900 Hindus Henry Spencer John H. Morris George J. Long 1/1/2016 01:48.4
1899 Half Time Richard Clawson Frank McCabe Philip J. Dwyer 1/1/2016 01:47.0
1898 Sly Fox Willie Simms Hardy Campbell, Jr. Charles F. Dwyer 1/1/2016 01:49.8
1897 Paul Kauvar T. Thorpe Thomas P. Hayes Thomas P. Hayes 1/1/2016 01:51.3
1896 Margrave Henry Griffin Byron McClelland August Belmont, Jr. 1/1/2016 01:51.0
1895 Belmar Fred Taral Edward Feakes Preakness Stables 1/1/2016 01:50.5
1894 Assignee Fred Taral William Lakeland James & Foxhall Keene 1/1/2016 01:49.3
1893 No Race No Race No Race No Race no race 00:00.0
1892 No Race No Race No Race No Race no race 00:00.0
1891 No Race No Race No Race No Race no race 00:00.0
1890 Montague Willie Martin Edward Feakes Preakness Stables 1 1⁄2 02:36.7
1889 Buddhist George Anderson John W. Rogers Samuel S. Brown 1 1⁄4 02:17.5
1888 Refund Fred Littlefield R. W. Walden R. W. Walden 1 1⁄2 02:49.0
1887 Dunboyne William Donohue William Jennings William Jennings 1 1⁄2 02:39.5
1886 The Bard S. Fisher John Huggins A. J. Cassatt 1 1⁄2 02:45.0
1885 Tecumseh Jim McLaughlin Charles Littlefield W. Donohue 1 1⁄2 02:49.0
1884 Knight of Ellerslie S. Fisher Thomas Doswell R. Hancock & T. Doswell 1 1⁄2 02:39.5
1883 Jacobus George Barbee R. Dwyer James E. Kelley 1 1⁄2 02:42.5
1882 Vanguard Tom Costello R. W. Walden George L. Lorillard 1 1⁄2 02:44.5
1881 Saunterer Tom Costello R. W. Walden George L. Lorillard 1 1⁄2 02:40.5
1880 Grenada Lloyd Hughes R. W. Walden George L. Lorillard 1 1⁄2 02:40.5
1879 Harold Lloyd Hughes R. W. Walden George L. Lorillard 1 1⁄2 02:40.5
1878 Duke of Magenta C. Holloway R. W. Walden George L. Lorillard 1 1⁄2 02:41.8
1877 Cloverbrook C. Holloway Jeter Walden E. A. Clabaugh 1 1⁄2 02:45.5
1876 Shirley George Barbee W. Brown Pierre Lorillard IV 1 1⁄2 02:44.8
1875 Tom Ochiltree Lloyd Hughes R. W. Walden John F. Chamberlain 1 1⁄2 02:43.5
1874 Culpepper William Donohue Hugh Gaffney Hugh Gaffney 1 1⁄2 02:56.5
1873 Survivor George Barbee A. Davis Pryor John F. Chamberlain 1 1⁄2 02:43.0


The 140th running of the Preakness Stakes is Saturday on NBC with coverage beginning at 4:30 p.m. ET and post time for the race at 6:24 ET.