Games

EVO 2013: See Tournament Results Here!

EVO 2013 Results

EVO 2013 is underway, and with it come the results of the most respected players in the most-well known fighting games in the world.

Here are the results of the EVO 2013 tournament, which will be updated as the tournament continues. Make sure to watch the livestream to stay updated on the latest and greatest in fighting games.


Full Games List

Super Street Fighter IV AE

Winner: DM.MCZ|Xian (Gen)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Winner: FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)

Street Fighter X Tekken

Winner: Infiltration (Jin/Alisa)

Injustice: Gods Among Us

Winner: VxG.EMP|KDZ (Superman)

Mortal Kombat

Winner: Crazy DJT 88 (Cyrax)

Super Smash Bros. Meele

Winner: Mango (Fox)

Tekken Tag Tournament 2

Winner: CafeId|Knee (Devil Jin/Bruce)

King of Fighters XIII

Winner: AS|Reynald (EX Kyo/Benimaru/Chin)

Persona 4 Arena

Winner: Yume (Aigis)


Day 1

Super Street Fighter IV AE

Winners Bracket Semifinals Qualifiers

A3 – Yang Yao Ren (Ibuki)
A5 – NGL.MCZ|Marq Teddy (Guy)
A8 – Bucano
A6 – MMG|Julio (Yun)
A10 – KichijojiKEN (Ken)
A11 – Private J0ker
A13 – Edg3 (E. Honda)
A15 – Tucker Field
A16 – Veloc1raptor (Gouken)
A19 – Fatbear
A20 – Jayce the Ace (Yun)
A21 – WL|Chris King (Vega)

Persona 4 Arena

Winners Bracket Semifinals Qualifiers

A3 – Yang Yao Ren (Ibuki)
A5 – NGL.MCZ|Marq Teddy (Guy)
A8 – Bucano
A6 – MMG|Julio (Yun)
A10 – KichijojiKEN (Ken)
A11 – Private J0ker
A13 – Edg3 (E. Honda)
A15 – Tucker Field
A16 – Veloc1raptor (Gouken)
A19 – Fatbear
A20 – Jayce the Ace (Yun)
A21 – WL|Chris King (Vega)

Tekken Tag Tournament 2

Winners Bracket Semifinals Qualifiers

A50 – fh4lyfe
A51 – Charizard

Mortal Kombat

Winners Bracket Semifinals Qualifiers

A101 – Fnatic|Perfect Legend (Kabal)
EMP|Noobe (Cyrax)
CDjr (Kung Lao)
Forever King 88 (Kung Lao)

EVO 2013: Watch The Day 1 Live Streams Here!

Watch all the Day 1 action for EVO 2013 right here!

Click here to read more

Day 2

Super Street Fighter IV AE

Top 8 Winners
TEAM HORI|sako vs. DM.MCZ|Xian
MCZ|Tokido vs. EG|PR Balrog

Top 16 Winners

AVM|GamerBee (Adon) vs. TEAM HORI|sako (Ibuki) – 0-2
QANBA|Dakou (E.Honda, Fei Long) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-2
MCZ|Tokido (Akuma) vs. MCZ|Daigo Umehara (Ryu) – 2-1
Infiltration (Akuma) vs. EG|PR Balrog (Fei Long, Balrog) – 1-2

Top 32 Winners

AVM|GamerBee (Adon) vs. Uryo (Sakura) – 2-1
WW.MCZ|Luffy (Rose) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. WL|Chris King (Vega) – 2-0
TEAM HORI|sako (Evil Ryu) vs. QANBA|Xiao Hai (Yun) – 2-0
MCZ|Tokido (Akuma) vs. FNEX.EMP|KBrad (Cammy) – 2-0
Humanbomb (Sakura) vs. QANBA|Dakou (Cammy) – 0-2
Bonchan (Sagat) vs. MCZ|Daigo Umehara (Ryu) – 0-2
Infiltration (Ryu) vs. Kazunoko (Yun) – 2-0

Winners Bracket Semifinals Qualifiers

EG|PR Balrog

Quarterfinals Winners Match Log

WW.MCZ|Ryan Hart (Sagat) vs. ET (Fei Long) – 2-0
Infiltration (Akuma) vs. NGL.MCZ|Marq Teddy (Guy) – 2-0
MCZ|Daigo Umehara (Ryu) vs. Crizzle (C. Viper) – 2-0
RemyBleu (Yun) vs. Qanba|Dakou (Cammy) – 0-2
Haitani (Makoto) vs. Qanba|Xiao Hai (Cammy) – 1-2
Qanba|Xiao Hai (Cammy) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-1
LLL|Momi (Fei Long) vs. AGE|SnakeEyez (Fei Long) – 0-2
MCZ|Mago vs. WDM.MCZ|Luffy – off-stream

Winners Bracket Qualifiers

A2 – Taraaki
A3 – Yang Yao Ren (Ibuki)
A5 – NGL.MCZ|Marq Teddy (Guy)
A6 – Harry McKenzie
A7 – MMG|Julio (Yun)
A8 – Bucano
A9 – Kazunoko
A10 – KichijojiKEN (Ken)
A11 – Private J0ker
A12 – Geoff Yoon
A13 – Edg3 (E. Honda)
A14 – EG|PR Balrog (Fei Long, Balrog)
A15 – Tucker Field
A16 – Veloc1raptor (Gouken)
A17 – BCN-eSports|Alioune (Cammy)
A18 – AGE|SnakeEyez (Zangief)
A19 – Fatbear
A20 – Jayce the Ace (Yun)
A21 – WL|Chris King (Vega)
B2 – Pnoy
B3 – Keno (Balrog)
B7 – SCE|Jsze (Ken)
B8 – Splurg
B9 – Sars
B10 – EG|Justin Wong (Rufus)
B11 – Iansanity (Chun-Li, Sakura)
B12 – AGE|Flash Metroid (Gen)
B13 – FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy)
B14 – WDM.MCZ|Will2Pac (C. Viper)
B15 – Hiro
B16 – Hoodaman (E. Honda)
B19 – EG|Momochi (Ken)
B20 – Carlos Yu
B21 – Hadoken

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Quarterfinals Winners Bracket Qualifiers

H1 – FS.VxG.EMP|Flocker
H3 – Killasasa
H4 – AGE|Flash Metroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
H5 – Rampage
H7 – Fraud L (Doctor Doom/M.O.D.O.K./Iron Man)
H8 – 949|y2jay (Wolverine/Spencer/Akuma)
H9 – TS|Nerdjosh
H11 – TA|Predator
H15 – AGE|Knives
H16 – EM|Pony (Zero/Magneto/Doctor Doom)
H17 – Zack Fernandez

Street Fighter X Tekken

Quarterfinals Winners Bracket Qualifiers

H34 – Shira702
H37 – Caleb Anderson
Eita (Cammy/Nina)

The King of Fighters XIII

Quarterfinals Winners Bracket Qualifiers

H47 – Haitani
H52 – ON|Haregoro (Joe/Jwa/Shen)
DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate)

Injustice: Gods Among Us

Quarterfinals Winner Bracket Qualifiers

H102 – Dabajae
H107 – FR|Legend
H110 – LU|Alex Valle (Batman)

Super Smash Bros. Meele

Semifinals Winner Bracket Qualifiers

CT|Hax (Captain Falcon)
VGBC|Dr. PeePee (Falco)
Wobbles (Ice Climbers)
Leffen (Fox)
CT.EMP|Mew2King (Sheik/Zelda)

Quarterfinals Winners Bracket

Lucien vs. Nite – off-stream
Silent Wolf vs. DaShizWiz – off-stream
Reno (Sheik) vs. Axe (Pikachu) – 0-2
CT.EMP|Mew2King (Sheik) vs. Zoso (Fox) – 2-0
GC|Zhu (Falco) vs. Sephiroth Ken (Marth) – 2-0
Ice (Sheik/Zelda) vs. Silent Wolf (Fox) – 1-2
Fly Amanita (Ice Climbers) vs. Armada (Peach) – 0-2
GC|Zhu (Falco) vs. Silentspenctre (Captain Falcon) – 2-0
Swift (Fox, Marth) vs. Mango (Fox) – 0-2
Lord (Captain Falcon) vs. Wobbles (Ice Climbers) – 1-2
CT|Hax (Captain Falcon) vs. S2J (Captain Falcon) – 2-1
Axe (Pikachu) vs. Bladewise (Peach) – 2-0
VGBC|Dr. PeePee (Falco) vs. Armada (Peach) – 2-0
Wobbles (Ice Climbers) vs. Shroomed (Dr. Mario) – 2-0
PewPewU (Marth) vs. Leffen (Fox) – 1-2
CT.EMP|Mew2King (Sheik/Zelda) vs. GC|Zhu (Falco) – 2-0

Quarterfinals Winners Bracket Qualifiers

A57 – MIOM|Mango (Mario, Fox)
A59 – Swift (Fox)
A61 – Reno (Sheik)
A62 – Bladewise (Peach)
A63 – L.B.
A64 – L
B57 – Shroomed
B58 – Fiction
B60 – Lord
B61 – Dr. PeePee
B62 – Redd
B64 – Fly Amanita
Silent Wolf

Persona 4 Arena

Grand Finals

Yume (Aigis) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 3-0

Winners Finals

Lord Knight (Mitsuru Kirijo) vs. Yume (Aigis) – 0-2

Top 8 Winners
Lord Knight (Mitsuru Kirijo) vs. DIE-chan (Mitsuru Kirijo) – 2-0
Yume (Aigis) vs. HC (Stunedge) (Yukiko Amagi) – 2-0

Tekken Tag Tournament 2

Grand Finals

CafeId|Knee (Devil Jin/Bruce) vs. Eightarc|Bronston (Ogre/Jinpachi) – 3-1

Winners Finals

AGE|Stringbean (Bob/Alisa) vs. CafeId|Knee (Devil Jin/Lars) – 0-2

Top 8 Winners

AGE|StringBean (Bob/Alisa) vs. AGE|JustFrame James (Yoshimitsu/Marshall Law) – 2-0
CafeId|Knee (Lars/Devil Jin) vs. CafeId|NIN (Marduk/Steve) – 2-1

Mortal Kombat

Grand Finals

Crazy DJT 88 (Cyrax) vs. VxG.EMP|REO (Kabal) – 3-2

Winners Finals

Crazy DJT 88 (Cryax) vs. My God 88 (Sonya Blade) – 2-1

Top 8 Winners

GGA|16 Bit (Kitana) vs. My God 88 (Sonya Blade) – 1-2
Fnatic|Perfect Legend (Kabal) vs. Crazy DJT 88 (Cyrax) – 1-2

EVO 2013: Watch The Day 2 Live Streams Here!

Watch all the Day 2 action for EVO 2013 right here!

Click here to read more

Day 3

Super Street Fighter IV AE

Winners Finals

MCZ|Tokido (Akuma) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-3

Top 8 Winners

TEAM HORI|sako (Ibuki, Evil Ryu) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 2-3
EG|PR Balrog (Fei Long, Balrog) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 0-3

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Grand Finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-2 Reset
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 2-3

Winners Finals

Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3

Top 8 Winners

Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 2-3
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3

Injustice: Gods Among Us

Grand Finals

Crazy DJT88 (Green Lantern, Doomsday) vs. VxG.EMP|KDZ (Superman) – 0-3

Winners Finals

VxG.EMP|KDZ (Superman) vs. Crazy DJT88 (Green Lantern) – 2-0

Top 8 Winners

EGP.FLK|MF Slayer909 (Superman, Wonder Woman) vs. VxG.EMP|KDZ (Superman) – 0-2
AGE|NYChrisG (Green Arrow) vs. Crazy DJT88 (Green Lantern) – 1-2

Super Smash Bros. Meele

Grand Finals

Mango (Fox) vs. Wobbles (Ice Climbers) – 3-0 Reset
Mango (Fox) vs. Wobbles (Ice Climbers) – 3-1

Winners Finals

CT|Hungrybox (Jigglypuff) vs. Wobbles (Ice Climbers) – 1-2

Top 8 Winners

VGBC|Mr. PeePee (Falco) vs. Wobbles (Ice Climbers) – 0-2
CT.EMP|Mew2King (Fox) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-2

The King of Fighters XIII

Grand Finals

Woo (Ryo/Takuma/Kim) vs. AS|Reynald (Kim/Benimaru/Chin, EX Kyo/Benimaru/Chin) – 2-3 Reset
Woo (Ryo/Takuma/Kim, Ryo/Kim/Mai) vs. AS|Reynald (EX Kyo/Benimaru/Chin) – 0-3

Winners Finals

CafeId.RZR|MadKOF (Duo Lon/Kim/Shen, Duo Lon/King/Kim) vs. Woo (Ryo/Takuma/Kim) – 0-2

Top 8 Winners

CafeId|MadKOF (King/Shen/Kim, Duo Lon/King/Kim) vs. MCZ|Tokido (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 2-1
CafeId|Verna (Duo Lon/Mr. Karate/Kim) vs. Woo (Ryo/Kim/Mai, Ryo/Takuma/Kim) – 1-2

Street Fighter X Tekken

Grand Finals

EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li) vs. Infiltration (Jin/Alisa) – 1-3

Winners Finals

Infiltration (Jin/Alisa) vs. MOV (Law/Cammy) – 2-0

Top 8 Winners

CafeId|Poongko (Nina/Kazuya) vs. MOV (Law/Nina, Law/Cammy) – 1-2
Infiltration (Jin/Alisa) vs. SCE|TZA (Chun-Li/Law) – 2-0

EVO 2013: Watch The Day 3 Live Streams Here!

Watch all the Day 3 action for EVO 2013 right here!

Click here to read more

Win one of three XBox One Console Packages from XBox

Join Heavy's daily email newsletter and Askmen's newsletter to enter to win one of Three(3) great XBox One Console Packages from XBox
Read the sweepstakes rules here.

Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 983 other followers