European Championship 2016: Fixtures, Dates, Groups

cristiano ronaldo, cristiano ronaldo portugal

Ballon d’Or winner Cristiano Ronaldo leads Portugal in Euro 2016 in France. Getty

Paul Pobga, Oliver Giroud, and Didier Deschamps will lead hosts France into the 2016 European Championships beginning on June 10, 2016. Stade de France, one of the major stadiums in the suburbs of Paris, France, will host the first game of the tournament, and the tournament will also end in Saint-Denis just outside of Paris on July 10, 2016. The 24 best teams in Europe will compete in the tournament, broken into six groups of four, with hosts France qualifying in the first slot for Group A.

Look below for the full schedule and groups for the 2016 European Championship.


Group A

1. France
2. Romania
3. Albania
4. Switzerland

Group B

1. England
2. Russia
3. Wales
4. Slovakia

Group C

1. Germany
2. Ukraine
3. Poland
4. Northern Ireland

Group D

1. Spain
2. Czech Republic
3. Turkey
4. Croatia

Group E

1. Belgium
2. Italy
3. Republic of Ireland
4. Sweden

Group F
1. Portugal
2. Iceland
3. Austria
4. Hungary


Click here for the teams that have qualified for the 2016 Euro.


Here is the full schedule for 2016 European Championship:

Group stage

Friday, June 10
France vs. Romania — Saint-Denis (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Saturday, June 11
Albania vs. Switzerland — Lens (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Wales vs. Slovakia — Bordeaux (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
England vs. Russia — Marseille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Sunday, June 12
Turkey vs. Croatia — Paris (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Poland vs. Northern Ireland — Nice (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Germany vs. Ukraine — Lille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Monday, June 13
Spain vs. Czech Republic — Toulouse (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Republic of Ireland vs. Sweden — Saint-Denis (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Belgium vs. Italy — Lyon (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Tuesday, June 14
Austria vs. Hungary — Bordeaux (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Portugal vs. Iceland — Saint-Etienne (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Wednesday, June 15
Russia vs. Slovakia — Lille (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Romania vs. Switzerland — Paris (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
France vs. Albania — Marseille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Thursday, June 16
England vs. Wales — Lens (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Ukraine vs. Northern Ireland — Lyon (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Germany vs. Poland — Saint-Denis (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Friday, June 17
Italy vs. Sweden — Toulouse (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Czech Republic vs. Croatia — Saint-Etienne (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Spain vs. Turkey — Nice (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Saturday, June 18
Belgium vs. Republic of Ireland — Bordeaux (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
Iceland vs. Hungary — Marseille (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Portugal vs. Austria — Paris (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Sunday, June 19
Romania vs. Albania — Lyon (9 p.m. CET/3 p.m. ET)
Switzerland vs. France — Lille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Monday, June 20
Russia vs. Wales — Toulouse (9 p.m. CET/3 p.m. ET)
Slovakia vs. England — Saint-Etienne (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Tuesday, June 21
Ukraine vs. Poland — Marseille (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Northern Ireland vs. Germany — Paris (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Czech Republic vs. Turkey — Lens (9 p.m. CET/3 p.m. ET)
Croatia vs. Spain — Bordeaux (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Wednesday, June 22
Iceland vs. Austria — Saint-Denis (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Hungary vs. Portugal — Lyon (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
Italy vs. Republic of Ireland — Lille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)
Sweden vs. Belgium — Nice (9 p.m. CET/3 p.m. ET)

Round of 16

W= Winner
R= Runner Up
3= Third Place

Saturday, June 25
RA vs. RC — Saint-Etienne (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
WB vs. 3A/C/D — Paris (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
WD vs. 3B/E/F — Lens (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Sunday, June 26
WA vs. 3C/D/E — Lyon (3 p.m. CET/9 a.m. ET)
WC vs. 3A/B/F — Lille (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
WF vs. RE — Toulouse (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Monday, June 27
WE vs. RD — Saint-Denis (6 p.m. CET/12 p.m. ET)
RB vs. RF — Nice (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Quarterfinals

Thursday, June 30
W37 vs. W39 — Marseille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Friday, July 1
W38 vs. W42 — Lille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Saturday, July 2
W41 vs. W43 — Bordeaux (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Sunday, July 3
W40 vs. W44 — Saint-Denis (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Semifinals

Wednesday, July 6
W45 vs. W46 — Lyon (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Thursday, July 7
W47 vs. W48 — Marseille (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Final

Sunday, July 10
W49 vs. W50 — Saint-Denis (9 p.m. CET/3 p.m. ET)


Comment Here
Subscribe
Notify of
3 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x