FIBA 3×3 World Cup 2017: Teams, Rosters & Schedule

FIBA 3x3 World Cup 2017, Rosters, Schedule, Teams, Dates, Players, FIBA 3 on 3 Tournament

(Twitter/FIBA3x3)

With news that 3-on-3 basketball is headed to the 2020 Summer Olympics, this year’s FIBA 3-on-3 World Cup should be especially interesting.

Featuring the 20 best squads in the world, competition from Nantes, France, begins Saturday, June 17, and will concluded with the championship four days later. He’s a complete look at the roster for every team, as well as the complete schedule of play for the tournament:


Rosters

Teams are ordered by their 3×3 Federation Ranking

Serbia

Dusan Domovic Bulut
Dejan Majstorovic
Marko Savic
Marko Zdero

Slovenia

Simon Finzgar
Adin Kavgic
Gasper Ovnik
Anze Srebovt

Poland

Dawid Brek
Arkadiusz Kobus
Przemyslaw Rduch
Szymon Rduch

United States

Zahir Carrington
Damon Huffman
Daniel Mavraides
Craig Moore

Netherlands

Jesper Jobse
Bas Rozendaal
Joey Schelvis
Sjoerd Van Vilsteren

Ukraine

Sasha Kobets
Stas Timofeyenko
Vitaliy Vintonyak
Дмитрий ЛИПОВЦЕВ

Romania

Baragau Cezar
Marius Ciotlaus
Bogdan Cezar Sandu
Mihai Vacarescu

Russia

Ilya Alexandrov
Vasily Fedosov
Dmitrii Kriukov
Leo Lagutin

Andorra

Rafael Casals Roy
Oriol Fernandez
Esteve Malet
Jordi Plasencia Canal

France

Charles Bronchard
Dominique Gentil
Charly Pontens
Angelo Tsagarakis

Estonia

Erik Luts
Mario Polusk
Jaagup Toome
Sander Viilup

New Zealand

Marco Alexander
Aaron Bailey-Nowell
Karl Noyer
Angus Riley

Indonesia

Rivaldo Pangesthio
Kevin Moses Eliazer Poetiray
Fandi Andika Ramadhani
Widyanta Putra Teja

Qatar

Fadi Abilmona
Tanguy Ngombo
Abdulrahman Mohamed Saad
Erfan Ali Saeed

El Salvador

Carlos Antonio Arias Serrano
Luis Eduardo Escoto Bran
Julio Benjamin Mancia Arias
Roberto Antonio Martinez Ramirez

Egypt

Ahmed Elsabbagh
Ramy Ibrahim
Haitham Kamal
Mido Mohamed

Puerto Rico

Gilberto Clavell
Jonathan Garcia
Luis Hernandez
Wil Martinez

Philippines

Kobe Paras
Joseph Ronald Quinahan
Kiefer Ravena
Jeron Alvin Teng

Sri Lanka

Thimothi Nithushan
Sudesh Paiva
Isuru Perera
Roshan Sooriyaarachchi

South Korea

Gobong Choi
Seung Jun Lee
Junsoo Namkoong
Yunha Shin


Schedule

All times are local (GMT +2); Subtract 6 hours to get ET

Saturday, June 17

2:40 p.m.: Netherlands vs. South Korea, Pool D
3 p.m.: New Zealand vs. Indonesia, Pool D
4:10 p.m.: South Korea vs. New Zealand, Pool D
4:30 p.m.: United States vs. Netherlands, Pool D
5:40 p.m.: United States vs. Indonesia, Pool D
6 p.m.: Russia vs. Puerto Rico, Pool A
7:10 p.m.: Serbia vs. Egypt, Pool A
7:30 p.m.: Puerto Rico vs. Andorra, Pool A
8:50 p.m.: Andorra vs. Egypt, Pool A
9:10 p.m.: Serbia vs. Russia, Pool A

Sunday, June 18

2:40 p.m.: Ukraine vs. Sri Lanka, Pool C
3 p.m.: Estonia vs. Qatar, Pool C
4:10 p.m.: Sri Lanka vs. Estonia, Pool C
4:30 p.m.: Poland vs. Ukraine, Pool C
5:40 p.m.: Poland vs. Qatar, Pool C
6 p.m.: Romania vs. Philippines, Pool B
7:10 p.m.: Slovenia vs. Romania, Pool B
7:30 p.m.: France vs. El Salvador, Pool B
8:50 p.m.: Slovenia vs. El Salvador, Pool B
9:10 p.m.: Philippines vs. France, Pool B

Monday, June 19

2:40 p.m.: New Zealand vs. United States, Pool D
3 p.m.: Indonesia vs. Netherlands, Pool D
4:10 p.m.: Netherlands vs. New Zealand, Pool D
4:30 p.m.: Indonesia vs. South Korea, Pool D
5:40 p.m.: South Korea vs. United States, Pool D
7:10 p.m.: Andorra vs. Serbia, Pool A
7:30 p.m.: Egypt vs. Puerto Rico, Pool A
8:10 p.m.: Russia vs. Andorra, Pool A
9:10 p.m.: Egypt vs. Russia, Pool A
9:30 p.m.: Puerto Rico vs. Serbia, Pool A

Tuesday, June 20

2:40 p.m.: Estonia vs. Poland, Pool C
3 p.m.: Qatar vs. Ukraine, Pool C
4:10 p.m.: Ukraine vs. Estonia, Pool C
4:30 p.m.: Qatar vs. Sri Lanka, Pool C
5:40 p.m.: Sri Lanka vs. Poland, Pool C
6 p.m.: El Salvador vs. Romania, Pool B
6:40 p.m.: France vs. Slovenia, Pool B
7:40 p.m.: Philippines vs. Slovenia, Pool B
9 p.m.: El Salvador vs. Philippines, Pool B
9:20 p.m.: Romania vs. France, Pool B

Wednesday, June 21

2 p.m.: Quarterfinal 1
2:20 p.m.: Quarterfinal 2
3:40 p.m.: Quarterfinal 3
4 p.m.: Quarterfinal 4
5:15 p.m.: Semifinal 1
5:45 p.m.: Semifinal 2
7:30 p.m.: 3rd-Place Game
9:30 p.m.: Championship

Read More

No Comments

Discuss on Facebook